Dlaczego osoba z cukrzycą musi wiedzieć co to jest retinopatia cukrzycowa?

cukrzyca, strzykawka, cukier, jabłko
Share on facebook
facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Cukrzyca stanowi wyzwanie epidemiologiczne współczesności.

Dane Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej (IDF) z 2015 roku wskazują, że na świecie około 415 milionów dorosłych cierpi na cukrzycę. Do 2040 r. ta liczba wzrośnie do 642 milionów. W większości krajów rośnie odsetek osób z cukrzycą typu 2. 75% dorosłych chorych na cukrzycę żyje w krajach o niskim i średnim dochodzie. Największa liczba osób chorych na cukrzycę ma od 40 do 59 lat. 1 z 2 osób z cukrzycą jest niezdiagnozowana (46%). Do 2015 roku cukrzyca spowodowała 5 milionów zgonów. Na świecie co sześć sekund jedna osoba umiera z powodu cukrzycy. W 2015 roku 512 000 dzieci żyło z cukrzycą typu 1. WHO przewiduje, że w roku 2030 cukrzyca będzie siódmą główną przyczyną śmierci na świecie. Udostępniona przez Ministerstwo Zdrowia mapa potrzeb zdrowotnych w zakresie cukrzycy dla województwa wielkopolskiego w 2014 r. przedstawia obecną sytuację epidemiologiczną tej choroby. Chorobowość rejestrowaną oszacowano na dzień 31.12.2014 r. Liczbę chorych w Polsce oszacowano na 1 432,2 tysięcy (w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców było to 3 769,1). W województwie wielkopolskim, na koniec 2014 roku było 109 800 osób chorych na cukrzycę co plasuje Wielkopolskę na 4 miejscu wśród województw z najwyższą chorobowością.

Retinopatia cukrzycowa stanowi częste powikłanie cukrzycy

Dane epidemiologiczne w raporcie Barometru retinopatii cukrzycowej z 2017 roku wskazują, że na świecie 93 miliony diabetyków choruje na retinopatie cukrzycową co oznacza, że 1 na 3 diabetyków cierpi na retinopatię. Retinopatia cukrzycowa jest najczęstszą przyczyną nowych przypadków całkowitej utraty wzroku wśród osób dorosłych w wieku 20–74 lat. W czasie pierwszych 10 lat trwania cukrzycy u prawie wszystkich chorych na cukrzycę typu 1 oraz u ponad 60% chorych na cukrzycę typu 2 można stwierdzić retinopatię.
Retinopatia cukrzycowa jest najczęstszym powikłaniem cukrzycy. Nieregularny, zazwyczaj podwyższony poziom cukru we krwi, uszkadza naczynia krwionośne w organizmie co jest powodem wielu powikłań cukrzycy w różnych organach człowieka. Powikłania te dzielimy na dwie kategorie:
•mikroangiopatię – uszkodzenie małych naczyń krwionośnych,
•makroangiopatię – uszkodzenie dużych naczyń krwionośnych.

Retinopatia cukrzycowa
długo pozostaje bezobjawowa, a późno rozpoznana lub źle leczona doprowadza do pogorszenia widzenia, w skrajnych przypadkach do jego utraty. Retinopatia jest wskazywana jako 1% przyczyn ślepoty na świecie. Odpowiednio wcześnie wykryta i prawidłowo leczona może pozostać pod kontrolą i pozwolić chorym na długotrwałe pozostanie aktywnym zawodowo oraz samodzielnym, niewymagającym opieki. Wg Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (PTD) w przypadku cukrzycy typu 1 —badanie w kierunku retinopatii cukrzycowej należy przeprowadzić w ciągu pierwszych 5 lat od momentu zachorowania lub jeśli istnieje możliwość, już w momencie zdiagnozowania cukrzycy.

Wczesne wykrycie retinopatii cukrzycowej pozwala zachować widzenie.

Wczesne wykrycie retinopatii cukrzycowej i rozpoczęcie leczenia pozwala zachować widzenie u 95% pacjentów. W Polsce standardowym sposobem leczenia jest laseroterapia oraz terapia anty-VEGF w postaci iniekcji doszklistkowych.
Warto jednak wiedzieć, że retinopatia cukrzycowa w początkowym okresie rozwoju pozostaje zupełnie bezobjawowa. Nie powoduje ani pogorszenia widzenia, ani tym bardziej dolegliwości bólowych. Dlatego tak ważne jest poddawanie się cyklicznym badaniom okulistycznym, które u osób z cukrzycą zalecane są zwykle 1 raz w roku. Już obecnie liczba chorych jest tak duża, że nie jesteśmy w stanie wszystkich przebadać. Tym bardziej, że pacjentów z cukrzycą przybywa, a lekarzy okulistów już nie. Drugim problemem jest to, że w przypadku cukrzycy tylko 30% pacjentów ma zmiany na dnie oka, a w wśród nich najwyżej 30% wymaga leczenia i to do nich musimy dotrzeć. Czyli by dotrzeć do ok. 10% pacjentów, przebadać trzeba całą populację chorych na cukrzycę.
Okuliści zastanawiają się od dawna jak zwiększyć efektywność wczesnego wykrywania retinopatii cukrzycowej. Na świecie tylko dwa kraje, tj. Wielka Brytania i Singapur wdrożyły narodowe programy badań przesiewowych w kierunku retinopatii cukrzycowej. W Wielkiej Brytania już od 15 lat każdy pacjent z cukrzycą ma wykonywane zdjęcie dna oka, które za pomocą telemedycyny jest wysyłane do ośrodka, gdzie specjalnie przeszkoleni technicy je oceniają. Program ten jest skuteczny, ale bardzo drogi – przez co niemożliwy do wprowadzenia w wielu krajach. Rocznie koszty programu wynoszą około 100 milionów funtów, a mówimy wyłącznie o skriningu.

Czy sztuczna inteligencja może pomóc we wczesnym wykrywaniu retinopatii cukrzycowej.

Fundacja Wspierania Rozwoju Okulistyki „Okulistyka21” we współpracy z Kliniką Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu rozpoczyna właśnie realizację projektu współfinasowanego ze funduszy unijnych pt. „PROGRAM PROFILAKTYKI RETINOPATII CUKRZYCOWEJ W WOJEWÓDZTWIE WIELKOPOLSKIM”.
Głównym celem programu jest: Wzrost wykrywalności retinopatii cukrzycowej u osób chorych na cukrzyce na terenie województwa wielkopolskiego o około 10% w ciągu 3 lat realizacji programu. W projekcie założyliśmy współpracę przez okres 15 miesięcy z poradniami diabetologicznymi na terenie całej Wielkopolski, które w ramach udziału w projekcie będą miały możliwość zapewnienia swoim pacjentom nowoczesnego, wygodnego i szybkiego badania pod kontem wykrycia zmian wskazujących na retinopatię cukrzycową dzięki wykorzystaniu nowoczesnego oprogramowania analizującego zdjęcia dna oka zrobionego w pełni automatyczną fundus kamerą. BADANIE TRWA MAX OD 15 DO 20 MIN Z UWZGLĘDNIENIEM WYPEŁNIENIA DOKUMENTACJI ORAZ UZYSKANIA WYNIKÓW. Szczegółowe dane na temat projektu można znaleźć na stronie internetowej: www.retinopatiacukrzycowa.pl


Prof. dr hab. med. Andrzej Grzybowski
– Kierownik Katedry Okulistyki na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim oraz Prezes Fundacji Wspierania Rozwoju Okulistyki „OKULISTYKA 21” (http://okulistyka21.pl/). Laureat prestiżowych krajowych i zagranicznych nagród naukowych.

Podobał Ci się artykuł?
Udostepnij post.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

wiem i zapobiegam

Projekt współfinansowany ze środków
Europejskiego Funduszu Społecznego

Fundusze Europejskie logo
Rzeczpospolita Polska flaga
Fundusze Europejskie logo

Strona internetowa projektu „Program profilaktyki retinopatii cukrzycowej w województwie wielkopolskim” realizowanego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014–2020 (WRPO 2014+), współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2019 All rights reserved

Pobierz

wynniki badań

W celu pozyskania swoich wyników badań w wersji elektronicznej należy wypełnić dane poniżej. Prosimy o wskazanie imienia, nazwiska, nr PESEL osoby, której dotyczy badanie oraz wskazanie poradni diabetologicznej, w której robione było badanie.

W związku z bezpieczeństwem wrażliwych danych pacjenta prośba zostanie zweryfikowana przez pracownika Fundacji Wspierania Rozwoju Okulistyki „Okulistyka21”.

Po potwierdzeniu wskazanych informacji na adres e-mail wskazany w formularzu zgłoszeniowym pacjenta, zostaną wysłane wyniki badań.

W przypadku wątpliwości lub problemu z pobraniem wyników prosimy o kontakt.

Lista poradni diabetologicznych w których

możesz wykonać badania:

Lp.

Podmioty w których można poddać się badaniu

Adres poradni diabetologicznej

1.

SZPITAL POMNIK CHRZTU POLSKI W GNIEŹNIE

ul. św. Jana 9, 62-200 Gniezno

2.

NIEPUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ W KONINIE

ul. Szpitalna 45, 62-504 Konin     

3.

CENTRUM MEDYCZNE „MULTIMED” W KONINIE

ul. Wojska Polskiego 33, 62-500 Konin

4.

SAMODZIELNY PUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ W KROTOSZYNIE

ul. Bolewskiego 4/8, 63-700 Krotoszyn

5.

LEKARSKA PRAKTYKA PRYWATNA KRYSTYNA PAWLACZYK-ADAMCZAK W LESZNIE

os. Wieniawa 58A, 64-100 Leszno

6.

CENTRUM MEDYCZNE „OMEDICA” W POZNANIU

ul. Stęszewska 41, 60-111 Poznań

7.

NIEPUBLICZNY SPECJALISTYCZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ „EWMED” W POZNANIU

ul. Warszawska 112, 61-047 Poznań

8.

PLESZEWSKIE CENTRUM MEDYCZNE W PLESZEWIE SP. Z O.O.

ul. Poznańska 125A, 63-300 Pleszew

9.

SAMODZIELNY PUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ W KĘPNIE

ul. Szpitalna 7, 63-600 Kępno

10.

WOJEWÓDZKI SZPITAL ZESPOLONY W LESZNIE

ul. Kiepury 45, 64-100 Leszno

Verified by MonsterInsights