Retinopatia cukrzycowa jest najczęstsza przyczyną utraty widzenia u osób w wieku produkcyjnym. Choroba długo pozostaje bezobjawowa, a późno rozpoznana lub źle leczona doprowadza do pogorszenia widzenia, w skrajnych przypadkach do jego utraty.
Jednak odpowiednio wcześnie wykryta i prawidłowo leczona może pozostać pod kontrolą i pozwolić chorym na długotrwałe pozostanie aktywnym zawodowo oraz samodzielnym; w ponad 90% przypadków możliwe jest zachowanie widzenia.
Dane Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej (IDF) z 2015 roku wskazują, że na świecie około 415 milionów dorosłych cierpi na cukrzycę. Do 2040 r. ta liczba wzrośnie do 642 milionów. W większości krajów rośnie odsetek osób z cukrzycą typu 2. 75% dorosłych chorych na cukrzycę żyje w krajach o niskim i średnim dochodzie. Największa liczba osób chorych na cukrzycę ma od 40 do 59 lat. 1 z 2 osób z cukrzycą jest niezdiagnozowana (46%).
Udostępniona przez Ministerstwo Zdrowia mapa potrzeb zdrowotnych w zakresie cukrzycy dla województwa wielkopolskiego w 2014 r. przedstawia obecną sytuację epidemiologiczną tej choroby. Chorobowość rejestrowaną oszacowano na dzień 31.12.2014 r. Za chorych w tym dniu uznano wszystkich pacjentów, zaklasyfikowanych jako nowe przypadki zachorowania w publicznym systemie opieki zdrowotnej od 2009 roku i którzy nie zmarli do 31.12.2014. W województwie wielkopolskim, na koniec 2014 roku było 109 800 osób chorych na cukrzycę co plasuje Wielkopolskę na 4 miejscu wśród województw z najwyższą chorobowością. Natomiast wskaźnik chorobowości cukrzycy, rejestrowanej na 100 tysięcy ludności wynosił 3 162,00.
Dane epidemiologiczne w raporcie Barometru retinopatii cukrzycowej z 2017 roku wskazują, że na świecie 93 miliony diabetyków choruje na retinopatie cukrzycową co oznacza, że 1 na 3 diabetyków cierpi na retinopatię.
Retinopatia cukrzycowa jest najczęstszą przyczyną nowych przypadków całkowitej utraty wzroku wśród osób dorosłych w wieku 20–74 lat. W czasie pierwszych 10 lat trwania cukrzycy u prawie wszystkich chorych na cukrzycę typu 1 oraz u ponad 60% chorych na cukrzycę typu 2 można stwierdzić retinopatię.
Wg. danych NFZ dotyczące pacjentów leczonych na choroby obejmujące kod H35.0 na terenie województwa wielkopolskiego z podziałem na powiaty w latach 2014-2016 leczonych było 5 560 mieszkańców województwa wielkopolskiego, u których zdiagnozowano retinopatię cukrzycową, zgodnie z oznaczeniem ICD10 – H35.0. Zestawiając dane dotyczące epidemiologii cukrzycy w 2014 roku – 109 800 diabetyków na terenie Wielkopolski oraz dane liczby mieszkańców, poddanych leczeniu retinopatii cukrzycowej z raportu NFZ, można wywnioskować, że w skali województwa na retinopatię cukrzycową leczyło się jedynie niewielka część chorych.
Wg Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (PTD) w przypadku cukrzycy typu 1 —badanie w kierunku retinopatii cukrzycowej należy przeprowadzić w ciągu pierwszych 5 lat od momentu zachorowania lub jeśli istnieje możliwość, już w momencie zdiagnozowania cukrzycy.
Fundacja Wspierania Rozwoju Okulistyki „Okulistyka21” we współpracy z Panią Prof. dr hab. med. Dorotą Zozulińska-Ziółkiewicz kierownikiem Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu rozpoczyna realizację projektu współfinasowanego ze funduszy unijnych pt. „PROGRAM PROFILAKTYKI RETINOPATII CUKRZYCOWEJ W WOJEWÓDZTWIE WIELKOPOLSKIM”.
Głównym celem programu jest: Wzrost wykrywalności retinopatii cukrzycowej u osób chorych na cukrzycę na terenie województwa wielkopolskiego o około 10% w ciągu 3 lat realizacji programu. Program obejmuje wykorzystanie sztucznej inteligencji do badania zdjęć dna oka i diagnozowania nieprawidłowości.
W związku z powyższym chcielibyśmy zaprosić do współpracy lekarzy diabetologów i Poradnie Diabetologiczne. W projekcie założyliśmy współpracę z Poradniami Diabetologicznymi na terenie całej Wielkopolski, które w ramach udziału w projekcie będą miały możliwość zapewnienia swoim pacjentom nowoczesnego, wygodnego i szybkiego badania pod kontem wykrycia zmian wskazujących na retinopatię cukrzycową dzięki wykorzystaniu nowoczesnego oprogramowania analizującego zdjęcia dna oka zrobionego w pełni automatyczną fundus kamerą.
Zapewniamy:
– wyposażenie pomieszczenia w fundus kamerę do zdjęć dna oka – w pełni automatyczne urządzenie,
– wyposażenie pomieszczenia w rolety/kotary w celu zaciemnienia na czas badań,
– wyposażenie w drukarkę do drukowania zdjęć z badania,
– wyposażenie w tablet/ telewizor w celu przedstawienia pacjentowi krótkiego 180-220 sek. filmu informacyjnego dotyczącego retinopatii cukrzycowej oraz samego badania
– finansowanie udziału Poradni w projekcie
– finansowanie udziału pracowników Poradni w projekcie
Wszystkich zainteresowanych diabetologów oraz Poradnie Diabetologiczne zapraszamy do współpracy i kontakt z Koordynatorem projektu p. Szymonem Wilkanowiczem,
Fundacja Wspierania Rozwoju Okulistyki „OKULISTYKA 21”, ul. Gorczyczewskiego 2/3, 60-554 Poznań, tel. 512 359 821, s.wilkanowicz@okulistyka21.pl, www.okulistyka21.pl