By skorzystać ze sztucznej inteligencji, zdjęcie dna oka wykonujemy specjalnymi kamerami – mówi Szymon Wilkanowicz z poznańskiej Fundacji Wspierania Rozwoju Okulistyki.
To są bardzo nowoczesne urządzenia okulistyczne. Nie potrzebujemy zakraplać oczu, a sztuczna inteligencja, która zajmuje się diagnostyką zdjęć dna oka, na podstawie której wnioskujemy czy to jest choroba czy nie, przekazuje wynik momentalnie. W ciągu dwóch minut jest proces weryfikacji zdjęcia przez program. Jest to bardzo nowoczesna metoda, która jest coraz częściej polecana w ramach odciążenia okulistów. Cała idea tego polega na tym, by okulista dostawał już pacjenta, który jest zdiagnozowany.
W tej chwili w 15 poradniach diabetologicznych w Wielkopolsce osoby z cukrzycą mogą sobie za darmo zrobić takie badanie. Wykonuje je pielęgniarka. Po wykryciu retinopatii – kieruje do okulisty.
Na realizację programu fundacja zdobyła unijne pieniądze. Przez tylko dwa miesiące przebadała półtora tysiąca chorych, u ponad co trzeciego pacjenta wykryła retinopatię cukrzycową.