RetinaRisk jest to aplikacja na smarfony pozwalająca osobom chorującym na cukrzycę na lepsze monitorowanie swojej choroby oraz ocenę ryzyka rozwoju retinopatii cukrzycowej – choroby oczu która może prowadzić nawet do utraty wzroku.
W jakim celu została stworzona aplikacja?
Obecnie na świecie 430 mln osób choruje na cukrzycę, czyli trzy razy więcej niż w 2000 roku. Przewidywania pokazują, że chorych w 2045 roku będzie 600 mln. Cukrzyca u dwóch na trzy osoby w ciągu życia spowoduje uszkodzenie naczyń krwionośnych siatkówki, które powoduje pogorszenie widzenia. To właśnie jest retinopatia cukrzycowa, która nie leczona jest przyczyną stopniowej, ale nieodwracalnej utraty wzroku. Aplikacja RetinaRisk oblicza ryzyko powstania zmian na dnie oka.
Czy obsługa aplikacji jest skomplikowana?
Nie, aplikacja potrzebuje podstawowych danych, czyli: płeć, typ i czas trwania cukrzycy, poziom glukozy we krwi, ciśnienie krwi oraz informację czy wcześniej wykryto zmiany na dnie oka spowodowane retinopatią cukrzycową. Po wpisaniu tych danych aplikacja przedstawia procentowe ryzyko rozwoju retinopatii cukrzycowej w określonym czasie.
Czy aplikacja służy tylko do obliczania ryzyka retinopatii?
W aplikacji można też znaleźć informacje na temat cukrzycy, jej powikłań oraz znaczenia regularnych badań oczu. Zawiera wskazówki edukacyjne dla pacjentów dotyczące zmiany nawyków i elementów życia, które pozwolą zapobiec utracie widzenia z powodu retinopatii. Jedna z funkcji pozwala użytkownikom ustalić cele i sprawdzać swoje postępy w leczeniu. Na podstawie danych epidemiologicznych pozwala ustalić zindywidualizowane odstępy między badaniami okulistycznymi. Aplikacja ustala kiedy mogą wystąpić zmiany na dnie oka i zaleca odpowiedni moment badania, by zapobiec poważnym zmianom i rozpocząć leczenie.
Skąd wiemy, że aplikacja jest skuteczna?
Aplikacja została zaprojektowana przez zespół islandzkich naukowców i pracowników ochrony zdrowia z ponad 30-letnim doświadczeniem w badaniach przesiewowych w kierunku retinopatii cukrzycowej u osób z cukrzycą. Algorytm opiera się na dużych międzynarodowych badaniach przeprowadzonych na grupie 20 000 pacjentów.
W kilku krajach przeprowadzano badania używając aplikacji w celu sprawdzenia czy algorytm prawidłowo ocenia ryzyko powstawania retinopatii cukrzycowej. Obliczano odstępy miedzy kolejnymi badaniami wzroku u okulisty oparte na indywidulanych czynnikach ryzyka. Po upływie określonego czasu pacjent miał pełne badanie wzroku sprawdzające obecność zmian na dnie oka. Porównywano skuteczność w wykrywaniu zmian u tej grupy z inną grupą osób które badania miały wykonywane badania według tradycyjnych odstępów wskazanych dla cukrzyków: co rok lub dwa. Wykrywalność retinopatii była bardzo podobna. W grupie osób z indywidualnym planem oceny ryzyka (Retina Risk), nie wykazano opóźnień w diagnozie retinopatii cukrzycowej. Stwierdzono, że aplikacja Retina Risk jest bezpiecznym i efektywnym narzędziem do planowania badań przesiewowych.
Jak często aplikacja wyznacza terminy badań okulistycznych?
Dla pacjentów z największym ryzykiem badania zaplanowane były co 6 miesięcy, zaś dla tych z niskim ryzykiem nawet co 5 lat. Dla pacjentów z wysokim prawdopodobieństwem wystąpienia retinopatii podczas badania wykonanego dopiero po roku może okazać się, że wystąpiły już nieodwracalne zmiany, które znacznie pogorszyły widzenie. Zaś badanie osób z minimalnym rykiem co roku powoduje nie tylko koszty dla klinik i pacjentów, ale też wydłużenie kolejek do okulistów. Czas który specjaliści zaoszczędzą na rzadszych badaniach osób z cukrzycą mogą przeznaczyć na leczenie osób z poważnymi zmianami, wymagających natychmiastowej pomocy.