RetinaRisk – aplikacja oceniająca ryzyko rozwoju retinopatii cukrzycowej

retina risk zdjecie
Share on facebook
facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

RetinaRisk jest to aplikacja na smarfony pozwalająca osobom chorującym na cukrzycę na lepsze monitorowanie swojej choroby oraz ocenę ryzyka rozwoju retinopatii cukrzycowej – choroby oczu która może prowadzić nawet do utraty wzroku. 

W jakim celu została stworzona aplikacja?

Obecnie na świecie 430 mln osób choruje na cukrzycę, czyli trzy razy więcej niż w 2000 roku. Przewidywania pokazują, że chorych w 2045 roku będzie 600 mln. Cukrzyca u dwóch na trzy osoby w ciągu życia spowoduje uszkodzenie naczyń krwionośnych siatkówki, które powoduje pogorszenie widzenia. To właśnie jest retinopatia cukrzycowa, która nie leczona jest przyczyną stopniowej, ale nieodwracalnej utraty wzroku. Aplikacja RetinaRisk oblicza ryzyko powstania zmian na dnie oka.

Czy obsługa aplikacji jest skomplikowana?

Nie, aplikacja potrzebuje podstawowych danych, czyli: płeć, typ i czas trwania cukrzycy, poziom glukozy we krwi, ciśnienie krwi oraz informację czy wcześniej wykryto zmiany na dnie oka spowodowane retinopatią cukrzycową. Po wpisaniu tych danych aplikacja przedstawia procentowe ryzyko rozwoju retinopatii cukrzycowej w określonym czasie. 

Czy aplikacja służy tylko do obliczania ryzyka retinopatii?

W aplikacji można też znaleźć informacje na temat cukrzycy, jej powikłań oraz znaczenia regularnych badań oczu. Zawiera wskazówki edukacyjne dla pacjentów dotyczące zmiany nawyków i elementów życia, które pozwolą zapobiec utracie widzenia z powodu retinopatii. Jedna z funkcji pozwala użytkownikom ustalić cele i sprawdzać swoje postępy w leczeniu. Na podstawie danych epidemiologicznych pozwala ustalić zindywidualizowane odstępy między badaniami okulistycznymi. Aplikacja ustala kiedy mogą wystąpić zmiany na dnie oka i zaleca odpowiedni moment badania, by zapobiec poważnym zmianom i rozpocząć leczenie.

Skąd wiemy, że aplikacja jest skuteczna?

Aplikacja została zaprojektowana przez zespół islandzkich naukowców i pracowników ochrony zdrowia z ponad 30-letnim doświadczeniem w badaniach przesiewowych w kierunku retinopatii cukrzycowej u osób z cukrzycą. Algorytm opiera się na dużych międzynarodowych badaniach przeprowadzonych na grupie 20 000 pacjentów.

W kilku krajach przeprowadzano badania używając aplikacji w celu sprawdzenia czy algorytm prawidłowo ocenia ryzyko powstawania retinopatii  cukrzycowej. Obliczano odstępy miedzy kolejnymi badaniami wzroku u okulisty oparte na indywidulanych czynnikach ryzyka. Po upływie określonego czasu pacjent miał pełne badanie wzroku sprawdzające obecność zmian na dnie oka. Porównywano skuteczność w wykrywaniu zmian u tej grupy z inną grupą osób które badania miały wykonywane badania według tradycyjnych odstępów wskazanych dla cukrzyków: co rok lub dwa.  Wykrywalność retinopatii była bardzo podobna. W grupie osób z indywidualnym planem oceny ryzyka (Retina Risk), nie wykazano opóźnień w diagnozie retinopatii cukrzycowej. Stwierdzono, że aplikacja Retina Risk jest bezpiecznym i efektywnym narzędziem do planowania badań przesiewowych.

Jak często aplikacja wyznacza terminy badań okulistycznych?

Dla pacjentów z największym ryzykiem badania zaplanowane były co 6 miesięcy, zaś dla tych z niskim ryzykiem nawet co 5 lat. Dla pacjentów z wysokim prawdopodobieństwem wystąpienia retinopatii podczas badania wykonanego dopiero po roku może okazać się, że wystąpiły już nieodwracalne zmiany, które znacznie pogorszyły widzenie. Zaś badanie osób z minimalnym rykiem co roku powoduje nie tylko koszty dla klinik i pacjentów, ale też wydłużenie kolejek do okulistów. Czas który specjaliści zaoszczędzą na rzadszych badaniach osób z cukrzycą mogą przeznaczyć na leczenie osób z poważnymi zmianami, wymagających natychmiastowej pomocy.

Podobał Ci się artykuł?
Udostepnij post.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

wiem i zapobiegam

Projekt współfinansowany ze środków
Europejskiego Funduszu Społecznego

Fundusze Europejskie logo
Rzeczpospolita Polska flaga
Fundusze Europejskie logo

Strona internetowa projektu „Program profilaktyki retinopatii cukrzycowej w województwie wielkopolskim” realizowanego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014–2020 (WRPO 2014+), współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2019 All rights reserved

Pobierz

wynniki badań

W celu pozyskania swoich wyników badań w wersji elektronicznej należy wypełnić dane poniżej. Prosimy o wskazanie imienia, nazwiska, nr PESEL osoby, której dotyczy badanie oraz wskazanie poradni diabetologicznej, w której robione było badanie.

W związku z bezpieczeństwem wrażliwych danych pacjenta prośba zostanie zweryfikowana przez pracownika Fundacji Wspierania Rozwoju Okulistyki „Okulistyka21”.

Po potwierdzeniu wskazanych informacji na adres e-mail wskazany w formularzu zgłoszeniowym pacjenta, zostaną wysłane wyniki badań.

W przypadku wątpliwości lub problemu z pobraniem wyników prosimy o kontakt.

Lista poradni diabetologicznych w których

możesz wykonać badania:

Lp.

Podmioty w których można poddać się badaniu

Adres poradni diabetologicznej

1.

Gaja Poradnie Lekarskie

ul. Orła Białego 103,
61-251 Poznań
2.
Lekarska Praktyka prywatna Krystyna pawlaczyk-adamczak
ul. Oś. Wieniawa 58A,
64-100 Leszno
3.
Niepubliczny specjalistyczny zakład opieki zdrowotnej “EWMED”
ul. Łąkowa 9,
64-500 Szamotuły
4.

Samodzielny Publiczny zakład Opieki Zdrowotnej W Szamotułach

ul. Sukiennicza 13,                                                    64-500 Szamotuły

5.

Pleszewkie centrum medyczne w pleszewie sp. z o.o

ul. Poznańska 125A,
63-300 Pleszew

6.

PULS-MED spółka Z O.O.
ul. Wojska Polskiego 49b,
64-920 Piła

7.

Samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej w kępnie
ul. Szpitalna 7,
63-600 Kępno

8.

Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Turku

ul. Łąkowa 4A,                                                         62-700 Turek

9.

samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej w kościanie

ul. Szpitalna 7,
64-000 Kościan

10.

szpital miejski im. franciszka raszei
ul. Mickiewicza 2,
60-834 Poznań

11.

szpital pomnik chrztu polski

ul. św. Jana 9,                                                           62-200 Gniezno

12.

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej “Poradnia Diabetologiczna”

ul. Szpitalna 45,                                                       62-504 Konin

13.

Centrum Medyczne Omedica
ul. Stęszewska 41,
60-111 Poznań

14.

Szpital Powiatowy w Jarocinie

ul. Szpitalna 1,                                                             63-200 Jarocin

15.

Niepubliczny zakład opieki Zdrowotnej z zakresu Specjalistyki “Jan-Medic”

ul. Ściegiennego 22,                                              60-128 Poznań