Historia Natalie

historia natalie
Share on facebook
facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Pacjenci z cukrzycą są bardziej narażeni na pogorszenie, a nawet utratę widzenia. Poniżej przedstawiamy opowieść jednej z takich osób.

Natalie z Nowego Yorku zachorowała na cukrzycę typu 1 w wieku 6 lat. Lubi podróżować, była już na wszystkich 7 kontynentach i w ponad 50 krajach. Podczas pandemii COVID-19 Natalie tańczyła salsę, uczyła się robić na drutach i korespondowała z różnymi osobami aby je poznać

Pewnego dnia na początku listopada 2020 r. późno się obudziłam, biegnąc do metra zauważyłam, że nie widzę na jedno oko. Pomyślałam, że to wina zabrudzonej soczewki kontaktowej i postanowiłam, że wymienię ją w pracy. Jednak to nie pomogło i konieczne była pilna wizyta u okulisty, która wykazała znaczne pogłębienie retinopatii cukrzycowej, a nawet w prawym oku wystąpił krwotok. Podczas badania wzroku nie mogłam prawym okiem odczytać liter z tablicy, ani nawet dużego „E” na samej górze.
To było przerażające. W ciągu kolejnych kilku miesięcy otrzymywałam zastrzyki do oczu – po jednym do każdego oka raz w miesiącu. Wcześniej perspektywa wbicia igły w oko wydawała mi się niepojęta, ale kolejny raz w życiu zrozumiałam, że zrobię wszystko co trzeba aby ocalić swój wzrok. Moje widzenie poprawiało się – na początku bardzo powoli, a potem coraz szybciej.
Gdy po paru miesiącach miałam zastrzyk w lewe oko (lepiej widzące), które następnie zostało zabandażowane, musiałam wracać do domu używając tylko prawego oka – które od dłuższego
czasu zmagało się z problemami. Kilka miesięcy wcześniej pomyślałabym, że to nie możliwe, ale udało mi się dotrzeć do domu w tym samym czasie co wcześniej gdy mogłam widzieć też lewym okiem.
Ostatnio (z powodu pandemii COVID-19) zostaliśmy zmuszeni do zwolnienia tempa – w ten czy inny sposób. Często zastanawiam się co to oznacza. Czy jest coś czego nie byłabym w stanie dostrzec, to co odkryłam mając sprawne tylko jedno oko? Czy jest w tej zmianie coś co zmieni naszą perspektywę? Nie jestem pewna, co będzie dalej, ale nic już nigdy nie będzie takie samo.

Na podstawie artykułu „Meet Natalie” opublikowanego 5 maja 2021 na stronie Amerykańskiego Stowaryszenia Diabetyków (ADA): https://www.diabetes.org/.

Podobał Ci się artykuł?
Udostepnij post.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

wiem i zapobiegam

Projekt współfinansowany ze środków
Europejskiego Funduszu Społecznego

Fundusze Europejskie logo
Rzeczpospolita Polska flaga
Fundusze Europejskie logo

Strona internetowa projektu „Program profilaktyki retinopatii cukrzycowej w województwie wielkopolskim” realizowanego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014–2020 (WRPO 2014+), współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2019 All rights reserved

Pobierz

wynniki badań

W celu pozyskania swoich wyników badań w wersji elektronicznej należy wypełnić dane poniżej. Prosimy o wskazanie imienia, nazwiska, nr PESEL osoby, której dotyczy badanie oraz wskazanie poradni diabetologicznej, w której robione było badanie.

W związku z bezpieczeństwem wrażliwych danych pacjenta prośba zostanie zweryfikowana przez pracownika Fundacji Wspierania Rozwoju Okulistyki „Okulistyka21”.

Po potwierdzeniu wskazanych informacji na adres e-mail wskazany w formularzu zgłoszeniowym pacjenta, zostaną wysłane wyniki badań.

W przypadku wątpliwości lub problemu z pobraniem wyników prosimy o kontakt.

Lista poradni diabetologicznych w których

możesz wykonać badania:

Lp.

Podmioty w których można poddać się badaniu

Adres poradni diabetologicznej

1.

SZPITAL POMNIK CHRZTU POLSKI W GNIEŹNIE

ul. św. Jana 9, 62-200 Gniezno

2.

NIEPUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ W KONINIE

ul. Szpitalna 45, 62-504 Konin     

3.

CENTRUM MEDYCZNE „MULTIMED” W KONINIE

ul. Wojska Polskiego 33, 62-500 Konin

4.

SAMODZIELNY PUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ W KROTOSZYNIE

ul. Bolewskiego 4/8, 63-700 Krotoszyn

5.

LEKARSKA PRAKTYKA PRYWATNA KRYSTYNA PAWLACZYK-ADAMCZAK W LESZNIE

os. Wieniawa 58A, 64-100 Leszno

6.

CENTRUM MEDYCZNE „OMEDICA” W POZNANIU

ul. Stęszewska 41, 60-111 Poznań

7.

NIEPUBLICZNY SPECJALISTYCZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ „EWMED” W POZNANIU

ul. Warszawska 112, 61-047 Poznań

8.

PLESZEWSKIE CENTRUM MEDYCZNE W PLESZEWIE SP. Z O.O.

ul. Poznańska 125A, 63-300 Pleszew

9.

SAMODZIELNY PUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ W KĘPNIE

ul. Szpitalna 7, 63-600 Kępno

10.

WOJEWÓDZKI SZPITAL ZESPOLONY W LESZNIE

ul. Kiepury 45, 64-100 Leszno

Verified by MonsterInsights