Pacjenci z cukrzycą są bardziej narażeni na pogorszenie, a nawet utratę widzenia. Poniżej przedstawiamy opowieść jednej z takich osób.
Natalie z Nowego Yorku zachorowała na cukrzycę typu 1 w wieku 6 lat. Lubi podróżować, była już na wszystkich 7 kontynentach i w ponad 50 krajach. Podczas pandemii COVID-19 Natalie tańczyła salsę, uczyła się robić na drutach i korespondowała z różnymi osobami aby je poznać
Pewnego dnia na początku listopada 2020 r. późno się obudziłam, biegnąc do metra zauważyłam, że nie widzę na jedno oko. Pomyślałam, że to wina zabrudzonej soczewki kontaktowej i postanowiłam, że wymienię ją w pracy. Jednak to nie pomogło i konieczne była pilna wizyta u okulisty, która wykazała znaczne pogłębienie retinopatii cukrzycowej, a nawet w prawym oku wystąpił krwotok. Podczas badania wzroku nie mogłam prawym okiem odczytać liter z tablicy, ani nawet dużego „E” na samej górze.
To było przerażające. W ciągu kolejnych kilku miesięcy otrzymywałam zastrzyki do oczu – po jednym do każdego oka raz w miesiącu. Wcześniej perspektywa wbicia igły w oko wydawała mi się niepojęta, ale kolejny raz w życiu zrozumiałam, że zrobię wszystko co trzeba aby ocalić swój wzrok. Moje widzenie poprawiało się – na początku bardzo powoli, a potem coraz szybciej.
Gdy po paru miesiącach miałam zastrzyk w lewe oko (lepiej widzące), które następnie zostało zabandażowane, musiałam wracać do domu używając tylko prawego oka – które od dłuższego czasu zmagało się z problemami. Kilka miesięcy wcześniej pomyślałabym, że to nie możliwe, ale udało mi się dotrzeć do domu w tym samym czasie co wcześniej gdy mogłam widzieć też lewym okiem.
Ostatnio (z powodu pandemii COVID-19) zostaliśmy zmuszeni do zwolnienia tempa – w ten czy inny sposób. Często zastanawiam się co to oznacza. Czy jest coś czego nie byłabym w stanie dostrzec, to co odkryłam mając sprawne tylko jedno oko? Czy jest w tej zmianie coś co zmieni naszą perspektywę? Nie jestem pewna, co będzie dalej, ale nic już nigdy nie będzie takie samo.
Na podstawie artykułu „Meet Natalie” opublikowanego 5 maja 2021 na stronie Amerykańskiego Stowaryszenia Diabetyków (ADA): https://www.diabetes.org/.