Cukrzyca i ciąża

RC w ciąży
Share on facebook
facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Jeszcze w połowie XX wieku kobietom z cukrzycą typu 1 odradzano zajście w ciążę. Na szczęście medycyna przeszła długa drogę i kobieta może obecnie bezpiecznie urodzić zdrowe dziecko. Może to jednak wymagać wprowadzenia kilku zmian w dotychczasowym życiu.

Kluczem do sukcesu jest wcześniejsze zaplanowanie ciąży i przygotowanie się do niej. Główne narządy dziecka powstają bardzo wcześnie, w ciągu pierwszych 2 miesięcy ciąży. Podczas tego okresu formują się miedzy innymi cewa nerwowa, czyli mózg i rdzeń kręgowy oraz serce dziecka. Z uwagi na to, należy porozmawiać z lekarzem już kilka miesięcy przed planowaną ciążą. W trakcie planowania ciąży lub w tym samym czasie co pierwsza kontrola położnicza w ciąży powinna zostać przeprowadzona ocena siatkówki wraz z wykonaniem dokumentacji fotograficznej pod kątem retinopatii cukrzycowej.

W przypadku braku retinopatii kolejne badanie powinno zostać przeprowadzone w 28 tygodniu ciąży. W przypadku wykrycia zmian na pierwszej wizycie, kolejne wskazane badanie powinno się odbyć pomiędzy 16 – 20 tygodniem ciąży.

U kobiet z retinopatią cukrzycowa proliferacyjną lub bardziej zaawansowaną wskazana jest ścisła kontrola w czasie ciąży (badanie dna oka w każdym trymestrze) oraz przez okres sześciu miesięcy po porodzie. Retinopatia cukrzycowa może się pogorszyć w czasie ciąży, dlatego warto ustabilizować schorzenia przed zajściem w ciąże. Jeśli istnieją wskazanie do laseroterapii siatkówki, należy je wykonać przed ciążą. Jeśli pomimo tego w czasie ciąży wystąpi stan wymagający fotokoagulacji laserowej powinno się należy je niezwłocznie wdrożyć – nie czekać do czasu po porodzie. Wykonanie laseroterapii siatkówki przed zajściem w ciążę redukuje ryzyko progresji proliferacyjnej retinopatii cukrzycowej nawet o 50% w trakcie ciąży.

Na podstawie artykułu: „Diabetes and Pregnancy” opublikowanego na stronie Amerykańskiego Stowaryszenia Diabetyków (ADA): https://www.diabetes.org/.

Podobał Ci się artykuł?
Udostepnij post.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

wiem i zapobiegam

Projekt współfinansowany ze środków
Europejskiego Funduszu Społecznego

Fundusze Europejskie logo
Rzeczpospolita Polska flaga
Fundusze Europejskie logo

Strona internetowa projektu „Program profilaktyki retinopatii cukrzycowej w województwie wielkopolskim” realizowanego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014–2020 (WRPO 2014+), współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2019 All rights reserved

Pobierz

wynniki badań

W celu pozyskania swoich wyników badań w wersji elektronicznej należy wypełnić dane poniżej. Prosimy o wskazanie imienia, nazwiska, nr PESEL osoby, której dotyczy badanie oraz wskazanie poradni diabetologicznej, w której robione było badanie.

W związku z bezpieczeństwem wrażliwych danych pacjenta prośba zostanie zweryfikowana przez pracownika Fundacji Wspierania Rozwoju Okulistyki „Okulistyka21”.

Po potwierdzeniu wskazanych informacji na adres e-mail wskazany w formularzu zgłoszeniowym pacjenta, zostaną wysłane wyniki badań.

W przypadku wątpliwości lub problemu z pobraniem wyników prosimy o kontakt.

Lista poradni diabetologicznych w których

możesz wykonać badania:

Lp.

Podmioty w których można poddać się badaniu

Adres poradni diabetologicznej

1.

SZPITAL POMNIK CHRZTU POLSKI W GNIEŹNIE

ul. św. Jana 9, 62-200 Gniezno

2.

NIEPUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ W KONINIE

ul. Szpitalna 45, 62-504 Konin     

3.

CENTRUM MEDYCZNE „MULTIMED” W KONINIE

ul. Wojska Polskiego 33, 62-500 Konin

4.

SAMODZIELNY PUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ W KROTOSZYNIE

ul. Bolewskiego 4/8, 63-700 Krotoszyn

5.

LEKARSKA PRAKTYKA PRYWATNA KRYSTYNA PAWLACZYK-ADAMCZAK W LESZNIE

os. Wieniawa 58A, 64-100 Leszno

6.

CENTRUM MEDYCZNE „OMEDICA” W POZNANIU

ul. Stęszewska 41, 60-111 Poznań

7.

NIEPUBLICZNY SPECJALISTYCZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ „EWMED” W POZNANIU

ul. Warszawska 112, 61-047 Poznań

8.

PLESZEWSKIE CENTRUM MEDYCZNE W PLESZEWIE SP. Z O.O.

ul. Poznańska 125A, 63-300 Pleszew

9.

SAMODZIELNY PUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ W KĘPNIE

ul. Szpitalna 7, 63-600 Kępno

10.

WOJEWÓDZKI SZPITAL ZESPOLONY W LESZNIE

ul. Kiepury 45, 64-100 Leszno

Verified by MonsterInsights