Jeszcze w połowie XX wieku kobietom z cukrzycą typu 1 odradzano zajście w ciążę. Na szczęście medycyna przeszła długa drogę i kobieta może obecnie bezpiecznie urodzić zdrowe dziecko. Może to jednak wymagać wprowadzenia kilku zmian w dotychczasowym życiu.
Kluczem do sukcesu jest wcześniejsze zaplanowanie ciąży i przygotowanie się do niej. Główne narządy dziecka powstają bardzo wcześnie, w ciągu pierwszych 2 miesięcy ciąży. Podczas tego okresu formują się miedzy innymi cewa nerwowa, czyli mózg i rdzeń kręgowy oraz serce dziecka. Z uwagi na to, należy porozmawiać z lekarzem już kilka miesięcy przed planowaną ciążą. W trakcie planowania ciąży lub w tym samym czasie co pierwsza kontrola położnicza w ciąży powinna zostać przeprowadzona ocena siatkówki wraz z wykonaniem dokumentacji fotograficznej pod kątem retinopatii cukrzycowej.
W przypadku braku retinopatii kolejne badanie powinno zostać przeprowadzone w 28 tygodniu ciąży. W przypadku wykrycia zmian na pierwszej wizycie, kolejne wskazane badanie powinno się odbyć pomiędzy 16 – 20 tygodniem ciąży.
U kobiet z retinopatią cukrzycowa proliferacyjną lub bardziej zaawansowaną wskazana jest ścisła kontrola w czasie ciąży (badanie dna oka w każdym trymestrze) oraz przez okres sześciu miesięcy po porodzie. Retinopatia cukrzycowa może się pogorszyć w czasie ciąży, dlatego warto ustabilizować schorzenia przed zajściem w ciąże. Jeśli istnieją wskazanie do laseroterapii siatkówki, należy je wykonać przed ciążą. Jeśli pomimo tego w czasie ciąży wystąpi stan wymagający fotokoagulacji laserowej powinno się należy je niezwłocznie wdrożyć – nie czekać do czasu po porodzie. Wykonanie laseroterapii siatkówki przed zajściem w ciążę redukuje ryzyko progresji proliferacyjnej retinopatii cukrzycowej nawet o 50% w trakcie ciąży.
Na podstawie artykułu: „Diabetes and Pregnancy” opublikowanego na stronie Amerykańskiego Stowaryszenia Diabetyków (ADA): https://www.diabetes.org/.