Historia Patricii

historia paticii
Share on facebook
facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Przedstawiamy opowieść kolejnego pacjenta z cukrzycą, którego dotknęły powikłania związane z oczami.
Patricia choruje na cukrzycę typu 1, pracuje jako instruktorka pilatesu. Doświadczyła powikłań związanych z cukrzycą, lecz nie pozwoliła, by one ją ograniczały.

Moja mama zachorowała na cukrzycę ciążową, kiedy była ze mną w ciąży, a kilka lat później zachorowała na insulinozależną cukrzycę typu 1. Zmarła w wieku 69 lat z powodu powikłań cukrzycowych, chociaż zawsze kontrolowała swoją wagę. Brat mojego taty miał cukrzycę typu 1 i był jednym z pierwszych diabetyków, którzy w latach 20. ubiegłego wieku zaczęli otrzymywać insulinę. Stracił nogę i ostatecznie zmarł z powodu powikłań cukrzycowych. Cukrzyca występowała w mojej rodzinie po obu stronach. Zdiagnozowano ją u mnie w wieku nastoletnim, a od prawie 50 lat przyjmuję insulinę.
Od momentu zdiagnozowania moje życie nie jest spontaniczne – codziennie dostaję cztery zastrzyki i wielokrotnie nakłuwam palce. Każda rzecz, którą robię, jest związana z utrzymaniem niezbędnego reżimu. 27 lat temu zostałam instruktorem pilatesu i trenerem personalnym, pracuje z diabetykami i osobami cierpiącymi na inne choroby autoimmunologiczne. Od 23 lat prowadzę własne studio pilatesu. W pierwszych latach po zdiagnozowaniu cukrzycy, myślałam, że dobrze ją kontroluję, jednak po czterdziestce zaczęły się u mnie problemy z siatkówką – w obu oczach pojawiły się krwawienia. Miałam kilka zabiegów laserowych. W 2003 r. doszło do odwarstwienia siatkówki i w odstępie miesiąca przeszłam trzy operacje siatkówki. Podczas trzeciej operacji w trakcie zabiegu spadł mi poziom cukru we krwi, miałam udar i na kilka dni zapadłam w śpiączkę. Po wybudzeniu ze śpiączki byłam sparaliżowana lewostronnie i straciłam lewe oko.
Przez pewien czas użalałam się nad sobą, ale mój chłopak (obecnie mój mąż) był przy mnie, zachęcał mnie do powrotu do tańca towarzyskiego i zmuszał do aktywności fizycznej. Pracowałam nad odzyskaniem pełnej sprawności i nauczeniem się funkcjonowania z tylko jednym okiem. Miałam szczęście, że po sześciu miesiącach od ostatniej operacji siatkówki otrzymałam protezę oka. Proteza jest ręcznie malowaną, więc wygląda jak normalne oko. Nadal prowadzę zajęcia z pilatesu oraz uczę nowych instruktorów z całego świata.
Współpracuję z endokrynologami, edukatorami diabetologicznymi i dietetykami, aby poradzić sobie z cukrzycą. Cukrzyca nadal zbiera żniwo, ale nie pozwolę, aby ta podstępna choroba kontrolowała moje życie. Walczę o swoje życie i uczę innych, jak robić to samo.

Historia Patrici została przetłumaczona z artykułu opublikowanego na stronie Amerykańskiego Stowarzyszenia Diabetologicznego (ADA) : https://www.diabetes.org/.

Podobał Ci się artykuł?
Udostepnij post.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

wiem i zapobiegam

Projekt współfinansowany ze środków
Europejskiego Funduszu Społecznego

Fundusze Europejskie logo
Rzeczpospolita Polska flaga
Fundusze Europejskie logo

Strona internetowa projektu „Program profilaktyki retinopatii cukrzycowej w województwie wielkopolskim” realizowanego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014–2020 (WRPO 2014+), współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2019 All rights reserved

Pobierz

wynniki badań

W celu pozyskania swoich wyników badań w wersji elektronicznej należy wypełnić dane poniżej. Prosimy o wskazanie imienia, nazwiska, nr PESEL osoby, której dotyczy badanie oraz wskazanie poradni diabetologicznej, w której robione było badanie.

W związku z bezpieczeństwem wrażliwych danych pacjenta prośba zostanie zweryfikowana przez pracownika Fundacji Wspierania Rozwoju Okulistyki „Okulistyka21”.

Po potwierdzeniu wskazanych informacji na adres e-mail wskazany w formularzu zgłoszeniowym pacjenta, zostaną wysłane wyniki badań.

W przypadku wątpliwości lub problemu z pobraniem wyników prosimy o kontakt.

Lista poradni diabetologicznych w których

możesz wykonać badania:

Lp.

Podmioty w których można poddać się badaniu

Adres poradni diabetologicznej

1.

SZPITAL POMNIK CHRZTU POLSKI W GNIEŹNIE

ul. św. Jana 9, 62-200 Gniezno

2.

NIEPUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ W KONINIE

ul. Szpitalna 45, 62-504 Konin     

3.

CENTRUM MEDYCZNE „MULTIMED” W KONINIE

ul. Wojska Polskiego 33, 62-500 Konin

4.

SAMODZIELNY PUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ W KROTOSZYNIE

ul. Bolewskiego 4/8, 63-700 Krotoszyn

5.

LEKARSKA PRAKTYKA PRYWATNA KRYSTYNA PAWLACZYK-ADAMCZAK W LESZNIE

os. Wieniawa 58A, 64-100 Leszno

6.

CENTRUM MEDYCZNE „OMEDICA” W POZNANIU

ul. Stęszewska 41, 60-111 Poznań

7.

NIEPUBLICZNY SPECJALISTYCZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ „EWMED” W POZNANIU

ul. Warszawska 112, 61-047 Poznań

8.

PLESZEWSKIE CENTRUM MEDYCZNE W PLESZEWIE SP. Z O.O.

ul. Poznańska 125A, 63-300 Pleszew

9.

SAMODZIELNY PUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ W KĘPNIE

ul. Szpitalna 7, 63-600 Kępno

10.

WOJEWÓDZKI SZPITAL ZESPOLONY W LESZNIE

ul. Kiepury 45, 64-100 Leszno

Verified by MonsterInsights