Podczas przeprowadzonych w 2019 r. badań w USA weryfikowano czynniki ryzyka zachorowania na retinopatię cukrzycową (DR) wśród dzieci, młodzieży i młodych dorosłych chorych na cukrzycę. W badaniu wzięło udział 1640 osób w wieku od 5 do 21 lat z cukrzycą typu 1 lub 2.
Badanie potwierdziło, że dłuższy czas trwania cukrzycy i wysoki poziom glikemii jest związany z ryzykiem wystąpienia Retinopatii cukrzycowej (RC). Stosowanie pomp insulinowych wiązało się z mniejszym prawdopodobieństwem RC, co prawdopodobnie wynika z zmniejszonego ryzyka glikemii oraz utrzymywania normalnego i stabilnego poziomu glukozy we krwi (tj. procent czasu, w którym poziomy glukozy we krwi pozostają w zakresie 70-180 mg/dl).
Prawdopodobieństwo wystąpienia RC było 2,1 razy wyższe wśród pacjentów czarnoskórych w porównaniu z uczestnikami rasy białej. Jednak różnica ta staje się mniej zauważalna przy porównaniu osób równie długo chorujących na cukrzycę, posiadających podobny zakres ubezpieczenia medycznego, stosujących pompy insulinowe i cechujących się średnim poziomem hemoglobiny glikowanej, co może oznaczać różnice w dostępie do technologii i opieki diabetologicznej.
Stosowanie afliberceptu przy zapobieganiu proliferacyjnej retinopatii cukrzycowej
W czasopiśmie naukowym JAMA ukazał się interesujący artykuł dotyczący skuteczności leczenia afliberceptem pacjentów z nieproliferacyjną retinopatią cukrzycową: „Four-Year Visual Outcomes in the Protocol W