W Onatrio przeprowadzono badanie retrospektywne określające częstość występowania retinopatii cukrzycowej u osób z cukrzycą oraz cech charakterystycznych tych osób. Wykazano, że 34% osób chorych na cukrzycę nie zostało poddanych badaniom przesiewowym w kierunku retinopatii cukrzycowej.
Najrzadziej badaniom przesiewowym diagnozującym retinopatię cukrzycową poddawały się osoby młode, mające niskie dochody, imigranci, mieszkańcy dużych miast oraz mające historię choroby psychicznej i niemające dostępu do podstawowej opieki zdrowotnej. Pomimo zapewnień kanadyjskiego rządu o powszechnym dostępie do badań przesiewowych wszystkich osób z cukrzycą, łatwo można zauważyć te dysproporcje.
Informacje te powinny zostać wykorzystane przy opracowaniu w przyszłości programów badań przesiewowych dla osób zagrożonych retinopatią cukrzycowej. Każdy, kto wchodzi w interakcję z tymi osobami, powinien pomóc im w dostępie do badań przesiewowych. Konieczne jest podejście ogólnospołeczne, obejmujące m.in. świadczeniodawców podstawowej opieki zdrowotnej, specjalistów, farmaceutów, pracodawców i media. Aby zminimalizować koszty i zmaksymalizować dostęp do badań, obecne programy badań przesiewowych można rozszerzyć o praktyki prywatne. Pozwoli to zapewnić większy dostęp do badań przesiewowych w kierunku retinopatii cukrzycowej.