Na podstawie analizy statystyk medycznych wykazano, że w Finlandii w latach 1980 – 2019 zmniejszyła się liczba osób, u których wystąpiło pogorszenie widzenia z powodu retinopatii cukrzycowej. Spadek ten zaobserwowano pomimo równoległego stałego wzrostu liczby osób chorych na cukrzycę.
Roczna skala wykrywania retinopatii cukrzycowej proliferacyjnej, skorygowana pod względem wieku i płci, zmniejszyła się z 39,9 osób do 7,4 osób na 100 000 leczonych pacjentów. W tym samym okresie przesunął się także średni wiek, w którym pojawiały się zaburzenia widzenia spowodowane cukrzycą. W konsekwencji pogorszenie widzenia pojawiało się u osób w starszym niż wcześniej wieku.
Podobne zjawisko zaobserwowano w Europie Zachodniej oraz w Ameryce Północnej. Odsetek występowania retinopatii cukrzycowej powodującej pogorszenie widzenia w latach 2010-2020 zmniejszyła się z 4,2% do 3,0% w Europie Zachodniej oraz 3,5% do 2,8% w Ameryce Północnej.
Przyczyn zmniejszenia występowania pogorszenia widzenia z powodu retinopatii cukrzycowej należy upatrywać w zwiększenie dostępu do badań przesiewowych, jak również poprawie programów leczenia cukrzycy. Wpływ na poprawę tego stanu miały monitorowania stężenia glukozy we krwi w domu oraz skuteczne terapie zarówno cukrzycy, jak i retinopatii cukrzycowej.