6 zaskakujących faktów na temat cukrzycy i Twoich oczu

ŚWIATOWY DZIEŃ CUKRZYCY (1)
Share on facebook
facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Jeśli masz cukrzycę, prawdopodobnie już wiesz, że jesteś narażony na problemy ze wzrokiem. Wiesz, że kontrolowanie poziomu cukru we krwi i pomiar stężenia hemoglobiny glikowanej (HbA1C) są bardzo ważne dla ogólnego stanu zdrowia. Jest to również kluczowe dla zapobiegania retinopatii cukrzycowej, która jest najczęstszą przyczyną utraty wzroku z powodu cukrzycy.

Poniżej kilka faktów na temat cukrzycy i zdrowia Twoich oczu, których możesz jeszcze nie znać:

1. Większość poważnych chorób oczu spowodowanych cukrzycą rozwija się po około pięciu do dziesięciu lat.

Nie oznacza to jednak, że w ciągu tych lat Twój wzrok jest bezpieczny. Uszkodzenia oczu spowodowane niekontrolowanym poziomem cukru we krwi nie dają na początku żadnych objawów. W obrębie oka na skutki cukrzycy szczególnie narażona jest siatkówka, odpowiedzialna za odbiór i przetwarzanie bodźców.

Dlatego tak ważne jest, aby okulista regularnie badał Twoje oczy, aby zdiagnozować występujące problemy zanim je zauważysz.

2. Osoby z cukrzycą są dwa razy bardziej narażone na rozwój zaćmy niż inni dorośli

 

Ludzie z cukrzycą są bardziej podatni na zaćmę. Zaćma rozwija się w młodszym wieku i postępuje szybciej u dorosłych z cukrzycą niż u osób bez niej. Wysoki poziom cukru we krwi prowadzi do gromadzenia się komórek i białek w soczewce oka, co powoduje jej zmętnienie. Utrzymanie ścisłej kontroli poziomu glukozy we krwi może pomóc opóźnić wystąpienie zaćmy.

3. Kobiety z cukrzycą, które zaszły w ciążę są w grupie wysokiego ryzyka retinopatii cukrzycowej i utraty wzroku

Kobiety chorujące przed zajściem w ciążę na cukrzycę, są w grupie wysokiego ryzyka retinopatii cukrzycowej i utraty wzroku. Z tego powodu ciężarne kobiety z cukrzycą powinny mieć badanie oczu na początku ciąży, a następnie ponownie zgodnie z zaleceniami ich okulisty.

Natomiast kobiety, które przed ciążą nie chorowały na cukrzycę, a u których w trakcie ciąży stwierdzono cukrzycę ciążową będącą wynikiem nieprawidłowości gospodarki hormonalnej organizmu, na ogół nie są zagrożone rozwojem retinopatii w czasie ciąży.

4. Cukrzyca może powodować paraliż mięśni oka i podwójne widzenie

W momencie kiedy cukrzyca spowoduje upośledzenie  krążenia w organizmie, może to doprowadzić do paraliżu mięśni, które poruszają oczami. Jeśli jeden lub więcej z mięśni w jednym oku nie działa prawidłowo, oczy nie pracują razem. Mózg otrzymuje dwa obrazy zamiast jednego, powodując podwójne widzenie lub diplopię. Podwójne widzenie zazwyczaj trwa od kilku dni do kilku tygodni. Utrzymywanie kontroli poziomu cukru we krwi i przyjmowanie leków przeciwcukrzycowych zgodnie z zaleceniami może pomóc w rozwiązaniu tego problemu z widzeniem.

5. Osoby z cukrzycą mogą być bardziej narażone na infekcje oczu

Prawdopodobnie wiesz, że ludzie z cukrzycą są bardziej podatnie na infekcje. W przypadku gdy cukrzyca nie jest prawidłowo kontrolowana, może wpływać niekorzystnie na układ odpornościowy organizmu, obniżając jego zdolność do zwalczania infekcji. Może to prowadzić do zapalenia spojówek („zespół suchego oka”), dając bardzo uciążliwe objawy podrażnienia oczu, uczucia piasku pod powiekami, zamazywania okresowego obrazu, łzawienia i innych infekcji oczu.

Aby zapobiec infekcjom oczu, kontroluj systematycznie poziom cukru we krwi, często myj ręce i nie dotykaj oczu.

6. Niewyraźne widzenie spowodowane cukrzycą może być tymczasowe lub znacznie poważniejsze

Stale podwyższony poziom cukru we krwi wpływa destrukcyjnie zarówno na naczynia zaopatrujące oko w krew, jak i na nerwy. Jeśli nie kontrolujesz poziomu cukru we krwi, możesz mieć niewyraźne widzenie, które pojawia się i znika. Ta nieostrość zniknie, gdy będziesz kontrolować poziom cukru we krwi. Długotrwałe uszkodzenia spowodowane cukrzycą mogą również wpływać na siatkówkę i naczynia krwionośne znajdujące w tylnej części oka. Może to spowodować nieostre, zmienne widzenie i możliwą trwałą utratę wzroku. Przestrzegaj regularnych wizyt u okulisty, aby wcześnie wychwycić problemy.

Ustabilizuj poziom cukru we krwi przed badaniem okulistycznym, aby okulista mógł prawidłowo ocenić wadę wzorku i wystawić odpowiednią receptę na okulary.

Na podstawie: 6 Surprising Facts About Diabetes and Your Eyes

 

 

https://www.aao.org/eye-health/tips-prevention/5-facts-about-diabetes-your-eyes

Podobał Ci się artykuł?
Udostepnij post.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

wiem i zapobiegam

Projekt współfinansowany ze środków
Europejskiego Funduszu Społecznego

Fundusze Europejskie logo
Rzeczpospolita Polska flaga
Fundusze Europejskie logo

Strona internetowa projektu „Program profilaktyki retinopatii cukrzycowej w województwie wielkopolskim” realizowanego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014–2020 (WRPO 2014+), współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2019 All rights reserved

Pobierz

wynniki badań

W celu pozyskania swoich wyników badań w wersji elektronicznej należy wypełnić dane poniżej. Prosimy o wskazanie imienia, nazwiska, nr PESEL osoby, której dotyczy badanie oraz wskazanie poradni diabetologicznej, w której robione było badanie.

W związku z bezpieczeństwem wrażliwych danych pacjenta prośba zostanie zweryfikowana przez pracownika Fundacji Wspierania Rozwoju Okulistyki „Okulistyka21”.

Po potwierdzeniu wskazanych informacji na adres e-mail wskazany w formularzu zgłoszeniowym pacjenta, zostaną wysłane wyniki badań.

W przypadku wątpliwości lub problemu z pobraniem wyników prosimy o kontakt.

Lista poradni diabetologicznych w których

możesz wykonać badania:

Lp.

Podmioty w których można poddać się badaniu

Adres poradni diabetologicznej

1.

SZPITAL POMNIK CHRZTU POLSKI W GNIEŹNIE

ul. św. Jana 9, 62-200 Gniezno

2.

NIEPUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ W KONINIE

ul. Szpitalna 45, 62-504 Konin     

3.

CENTRUM MEDYCZNE „MULTIMED” W KONINIE

ul. Wojska Polskiego 33, 62-500 Konin

4.

SAMODZIELNY PUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ W KROTOSZYNIE

ul. Bolewskiego 4/8, 63-700 Krotoszyn

5.

LEKARSKA PRAKTYKA PRYWATNA KRYSTYNA PAWLACZYK-ADAMCZAK W LESZNIE

os. Wieniawa 58A, 64-100 Leszno

6.

CENTRUM MEDYCZNE „OMEDICA” W POZNANIU

ul. Stęszewska 41, 60-111 Poznań

7.

NIEPUBLICZNY SPECJALISTYCZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ „EWMED” W POZNANIU

ul. Warszawska 112, 61-047 Poznań

8.

PLESZEWSKIE CENTRUM MEDYCZNE W PLESZEWIE SP. Z O.O.

ul. Poznańska 125A, 63-300 Pleszew

9.

SAMODZIELNY PUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ W KĘPNIE

ul. Szpitalna 7, 63-600 Kępno

10.

WOJEWÓDZKI SZPITAL ZESPOLONY W LESZNIE

ul. Kiepury 45, 64-100 Leszno

Verified by MonsterInsights