Zapobieganie cukrzycowej chorobie oczu w 5 krokach

ŚWIATOWY DZIEŃ CUKRZYCY
Share on facebook
facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Chorując na cukrzycę, jesteś w grupie podwyższonego ryzyka rozwoju cukrzycowej choroby oczu. Do grupy problemów ze wzrokiem, których podłożem jest lub może być cukrzyca należą m.in. retinopatia cukrzycową, cukrzycowy obrzęk plamki, zaćma i jaskra.

Mamy jednak dla Ciebie dobrą wiadomość. Wdrażając odpowiednie działania możesz zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób oczu, których podłożem jest cukrzyca.

Zacznij działać już teraz! Wykonaj odpowiednie kroki, tak aby móc zachować dobrą kondycję wzroku w kolejnych latach.

1. Przynajmniej raz w roku poddawaj się kompleksowemu badaniu u okulisty.

Cukrzyca może powodować uszkodzenia w całym organizmie wpływając na małe naczynia krwionośne. Retinopatia
cukrzycowa jest bardzo częstym powikłaniem cukrzycy, w wyniku którego dochodzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych znajdujących się w siatkówce oka. We wczesnym stadium cukrzycowa choroba oczu często nie daje żadnych objawów.

Wszyscy pacjenci, u których stwierdzono cukrzycę, powinni pozostawać pod stałą kontrolą okulistyczną, ponieważ zmiany, które następują w obrębie narządu wzroku pod wpływem cukrzycy mają charakter postępujący i wymagają leczenia.

By wykryć wczesne zmiany w mikronaczyniach oka chorzy z cukrzycą powinni mieć wykonywane badanie dna oka. Rozszerzone badanie oczu wykonane u pacjenta pozwala okuliście dokładniej zbadać siatkówkę i nerw wzrokowy pod kątem oznak uszkodzenia, zanim pacjent zauważy jakiekolwiek zmiany w widzeniu.

Z uwagi na ryzyko zagrożenia późnymi powikłaniami cukrzycy, wizyty u specjalisty chorób oczu powinny odbywać się minimum raz w roku (o ile diabetolog lub okulista nie zaleci inaczej). Regularne monitorowanie stanu zdrowia oczu przez pacjenta pozwala okuliście rozpocząć odpowiednie leczenie już w przypadku wystąpienia pierwszych oznak choroby.

2. Kontroluj poziom cukru we krwi

Zbyt wysoki poziom cukru we krwi może wpływać na kształt soczewki oka, powodując niewyraźne widzenie, które wraca do normy po ustabilizowaniu się jego poziomu.

Wysoki poziom glukozy we krwi oraz wysokie ciśnienie tętnicze może spowodować zwiększenie przepływu krwi. W wyniku tych procesów dochodzi do pogrubienia błony gałki ocznej a w rezultacie zablokowanie przepływu płynów z i do siatkówki. Uszkodzone komórki siatkówki zaczynają wydzielać specjalne substancje chemiczne, w wyniku czego dochodzi do tworzenia nowych nieprawidłowych naczyń krwionośnych, co zwiększa ryzyko powstawania krwotoków w obrębie siatkówki oraz do komory ciała szklistego.

Postępujące zmiany w przebiegu nieleczonej retinopatii cukrzycowej mogą ostatecznie prowadzić do powstawania blizn i odwarstwienia siatkówki, co oznacza, że stwarzają one zagrożenie całkowitej utraty widzenia.

Utrzymanie dobrej kontroli nad poziomem cukru we krwi pomaga zapobiegać tym problemom.

 

3. Utrzymuj prawidłowe ciśnienie krwi i poziom cholesterolu

Oprócz wysokiego poziomu cukru we krwi, należy przede wszystkim zapobiegać wysokiemu ciśnieniu krwi i wysokiemu poziomowi cholesterolu. Kontrola ciśnienia oraz poziomu cholesterolu jest ważna dla całego zdrowia, w tym zdrowia oczu.

4. Rzuć palenie!

Ryzyko retinopatii cukrzycowej i innych chorób oczu związanych z cukrzycą jest wyższe w przypadku osób palących wyroby tytoniowe. Rezygnacja z tytoniu pomoże zmniejszyć to ryzyko.

5. Regularnie uprawiaj ćwiczenia

Aktywność fizyczna jest istotna również dla Twoich oczu. Ruch i ćwiczenia fizyczne są ważne w łagodzeniu negatywnych skutków  cukrzycy. Regularne ćwiczenia mogą pomóc Twoim oczom pozostać tak zdrowymi, jak to tylko możliwe, jednocześnie pomagając kontrolować cukrzycę.

Jeśli chcesz mieć kontrolę nad przebiegiem cukrzycy koniecznie zadbaj o systematyczną opiekę diabetologa i okulisty. Stosując się do ich zaleceń minimalizujesz ryzyko wystąpienia chorób oczu, jednocześnie korzystnie wpływasz na zdrowie całego organizmu.

Na podstawie: Prevent Diabetic Eye Disease in 5 Steps

https://www.aao.org/eye-health/tips-prevention/top-five-diabetes-steps

Podobał Ci się artykuł?
Udostepnij post.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

wiem i zapobiegam

Projekt współfinansowany ze środków
Europejskiego Funduszu Społecznego

Fundusze Europejskie logo
Rzeczpospolita Polska flaga
Fundusze Europejskie logo

Strona internetowa projektu „Program profilaktyki retinopatii cukrzycowej w województwie wielkopolskim” realizowanego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014–2020 (WRPO 2014+), współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2019 All rights reserved

Pobierz

wynniki badań

W celu pozyskania swoich wyników badań w wersji elektronicznej należy wypełnić dane poniżej. Prosimy o wskazanie imienia, nazwiska, nr PESEL osoby, której dotyczy badanie oraz wskazanie poradni diabetologicznej, w której robione było badanie.

W związku z bezpieczeństwem wrażliwych danych pacjenta prośba zostanie zweryfikowana przez pracownika Fundacji Wspierania Rozwoju Okulistyki „Okulistyka21”.

Po potwierdzeniu wskazanych informacji na adres e-mail wskazany w formularzu zgłoszeniowym pacjenta, zostaną wysłane wyniki badań.

W przypadku wątpliwości lub problemu z pobraniem wyników prosimy o kontakt.

Lista poradni diabetologicznych w których

możesz wykonać badania:

Lp.

Podmioty w których można poddać się badaniu

Adres poradni diabetologicznej

1.

SZPITAL POMNIK CHRZTU POLSKI W GNIEŹNIE

ul. św. Jana 9, 62-200 Gniezno

2.

NIEPUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ W KONINIE

ul. Szpitalna 45, 62-504 Konin     

3.

CENTRUM MEDYCZNE „MULTIMED” W KONINIE

ul. Wojska Polskiego 33, 62-500 Konin

4.

SAMODZIELNY PUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ W KROTOSZYNIE

ul. Bolewskiego 4/8, 63-700 Krotoszyn

5.

LEKARSKA PRAKTYKA PRYWATNA KRYSTYNA PAWLACZYK-ADAMCZAK W LESZNIE

os. Wieniawa 58A, 64-100 Leszno

6.

CENTRUM MEDYCZNE „OMEDICA” W POZNANIU

ul. Stęszewska 41, 60-111 Poznań

7.

NIEPUBLICZNY SPECJALISTYCZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ „EWMED” W POZNANIU

ul. Warszawska 112, 61-047 Poznań

8.

PLESZEWSKIE CENTRUM MEDYCZNE W PLESZEWIE SP. Z O.O.

ul. Poznańska 125A, 63-300 Pleszew

9.

SAMODZIELNY PUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ W KĘPNIE

ul. Szpitalna 7, 63-600 Kępno

10.

WOJEWÓDZKI SZPITAL ZESPOLONY W LESZNIE

ul. Kiepury 45, 64-100 Leszno

Verified by MonsterInsights