Chorując na cukrzycę, jesteś w grupie podwyższonego ryzyka rozwoju cukrzycowej choroby oczu. Do grupy problemów ze wzrokiem, których podłożem jest lub może być cukrzyca należą m.in. retinopatia cukrzycową, cukrzycowy obrzęk plamki, zaćma i jaskra.
Mamy jednak dla Ciebie dobrą wiadomość. Wdrażając odpowiednie działania możesz zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób oczu, których podłożem jest cukrzyca.
Zacznij działać już teraz! Wykonaj odpowiednie kroki, tak aby móc zachować dobrą kondycję wzroku w kolejnych latach.
1. Przynajmniej raz w roku poddawaj się kompleksowemu badaniu u okulisty.
Cukrzyca może powodować uszkodzenia w całym organizmie wpływając na małe naczynia krwionośne. Retinopatia
cukrzycowa jest bardzo częstym powikłaniem cukrzycy, w wyniku którego dochodzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych znajdujących się w siatkówce oka. We wczesnym stadium cukrzycowa choroba oczu często nie daje żadnych objawów.
Wszyscy pacjenci, u których stwierdzono cukrzycę, powinni pozostawać pod stałą kontrolą okulistyczną, ponieważ zmiany, które następują w obrębie narządu wzroku pod wpływem cukrzycy mają charakter postępujący i wymagają leczenia.
By wykryć wczesne zmiany w mikronaczyniach oka chorzy z cukrzycą powinni mieć wykonywane badanie dna oka. Rozszerzone badanie oczu wykonane u pacjenta pozwala okuliście dokładniej zbadać siatkówkę i nerw wzrokowy pod kątem oznak uszkodzenia, zanim pacjent zauważy jakiekolwiek zmiany w widzeniu.
Z uwagi na ryzyko zagrożenia późnymi powikłaniami cukrzycy, wizyty u specjalisty chorób oczu powinny odbywać się minimum raz w roku (o ile diabetolog lub okulista nie zaleci inaczej). Regularne monitorowanie stanu zdrowia oczu przez pacjenta pozwala okuliście rozpocząć odpowiednie leczenie już w przypadku wystąpienia pierwszych oznak choroby.
2. Kontroluj poziom cukru we krwi
Zbyt wysoki poziom cukru we krwi może wpływać na kształt soczewki oka, powodując niewyraźne widzenie, które wraca do normy po ustabilizowaniu się jego poziomu.
Wysoki poziom glukozy we krwi oraz wysokie ciśnienie tętnicze może spowodować zwiększenie przepływu krwi. W wyniku tych procesów dochodzi do pogrubienia błony gałki ocznej a w rezultacie zablokowanie przepływu płynów z i do siatkówki. Uszkodzone komórki siatkówki zaczynają wydzielać specjalne substancje chemiczne, w wyniku czego dochodzi do tworzenia nowych nieprawidłowych naczyń krwionośnych, co zwiększa ryzyko powstawania krwotoków w obrębie siatkówki oraz do komory ciała szklistego.
Postępujące zmiany w przebiegu nieleczonej retinopatii cukrzycowej mogą ostatecznie prowadzić do powstawania blizn i odwarstwienia siatkówki, co oznacza, że stwarzają one zagrożenie całkowitej utraty widzenia.
Utrzymanie dobrej kontroli nad poziomem cukru we krwi pomaga zapobiegać tym problemom.
3. Utrzymuj prawidłowe ciśnienie krwi i poziom cholesterolu
Oprócz wysokiego poziomu cukru we krwi, należy przede wszystkim zapobiegać wysokiemu ciśnieniu krwi i wysokiemu poziomowi cholesterolu. Kontrola ciśnienia oraz poziomu cholesterolu jest ważna dla całego zdrowia, w tym zdrowia oczu.
4. Rzuć palenie!
Ryzyko retinopatii cukrzycowej i innych chorób oczu związanych z cukrzycą jest wyższe w przypadku osób palących wyroby tytoniowe. Rezygnacja z tytoniu pomoże zmniejszyć to ryzyko.
5. Regularnie uprawiaj ćwiczenia
Aktywność fizyczna jest istotna również dla Twoich oczu. Ruch i ćwiczenia fizyczne są ważne w łagodzeniu negatywnych skutków cukrzycy. Regularne ćwiczenia mogą pomóc Twoim oczom pozostać tak zdrowymi, jak to tylko możliwe, jednocześnie pomagając kontrolować cukrzycę.
Jeśli chcesz mieć kontrolę nad przebiegiem cukrzycy koniecznie zadbaj o systematyczną opiekę diabetologa i okulisty. Stosując się do ich zaleceń minimalizujesz ryzyko wystąpienia chorób oczu, jednocześnie korzystnie wpływasz na zdrowie całego organizmu.
Na podstawie: Prevent Diabetic Eye Disease in 5 Steps
https://www.aao.org/eye-health/tips-prevention/top-five-diabetes-steps