Wpływ pandemii COVID-19 na inicjatywy związane z retinopatią cukrzycową

Pandemia covid 19 z RC
Share on facebook
facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Na początku 2021 r Międzynarodowa Agencja ds. Zapobiegania Ślepoty (IAPB) przeprowadziła wśród specjalistów ankietę dotyczącej wpływu pandemii na działania związane z retinopatią cukrzycową na całym świecie. Wyniki ankiety wykazały, że szczególnie ucierpiały działania profilaktyczne, takie jak badania przesiewowe w kierunku retinopatii cukrzycowej. Wszyscy ankietowani wskazali zmniejszenie liczby usług, a ponad 70% osób stwierdziło, że badania zostały całkowicie wstrzymane lub ich liczba znacząco się zmniejsza. Ta sytuacja zwiększyła prawdopodobieństwo, że wiele osób rozpocznie leczenie retinopatii cukrzycowej zbyt późno, gdy choroba będzie już w zawansowanym stadium.
Niestety skutki pandemii najdotkliwiej odczuli starsi pacjenci z chorobami współistniejącymi i ludzie z mniej uprzywilejowanych środowisk, ponieważ mieli oni najmniejszy dostęp do usług związanych z retinopatią cukrzycową.
Pandemia wpłynęła też negatywnie na stan psychiczny pracowników ochrony zdrowia – z jednej strony obawiali się oni zarażenia wirusem i choroby, a z drugiej odczuwali poczucie beznadziejności z powodu nie możności pomocy pacjentom.
Pandemia przyspieszyła wprowadzenie rozwiązań telemedycznych i innowacyjnych technologii do opieki nad pacjentem z retinopatia cukrzycową.
Podobne wnioski wyciągnięto z badań naukowych przeprowadzonych w Grecji gdzie wykazano, że w okresie obostrzeń nastąpił statystycznie istotny spadek liczby pacjentów z retinopatią cukrzycową i obrzękiem plamki żółtej w porównaniu z tym samym okresem w poprzednim roku.

Na podstawie artykułu: D’Esposito F, Impact of the Pandemic on Diabetic Retinopathy Initiatives, Published online November 11, 2021, https://www.iapb.org/blog/impact-of-the-pandemic-on-diabetic-retinopathy-initiatives

Podobał Ci się artykuł?
Udostepnij post.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

wiem i zapobiegam

Projekt współfinansowany ze środków
Europejskiego Funduszu Społecznego

Fundusze Europejskie logo
Rzeczpospolita Polska flaga
Fundusze Europejskie logo

Strona internetowa projektu „Program profilaktyki retinopatii cukrzycowej w województwie wielkopolskim” realizowanego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014–2020 (WRPO 2014+), współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2019 All rights reserved

Pobierz

wynniki badań

W celu pozyskania swoich wyników badań w wersji elektronicznej należy wypełnić dane poniżej. Prosimy o wskazanie imienia, nazwiska, nr PESEL osoby, której dotyczy badanie oraz wskazanie poradni diabetologicznej, w której robione było badanie.

W związku z bezpieczeństwem wrażliwych danych pacjenta prośba zostanie zweryfikowana przez pracownika Fundacji Wspierania Rozwoju Okulistyki „Okulistyka21”.

Po potwierdzeniu wskazanych informacji na adres e-mail wskazany w formularzu zgłoszeniowym pacjenta, zostaną wysłane wyniki badań.

W przypadku wątpliwości lub problemu z pobraniem wyników prosimy o kontakt.

Lista poradni diabetologicznych w których

możesz wykonać badania:

Lp.

Podmioty w których można poddać się badaniu

Adres poradni diabetologicznej

1.

SZPITAL POMNIK CHRZTU POLSKI W GNIEŹNIE

ul. św. Jana 9, 62-200 Gniezno

2.

NIEPUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ W KONINIE

ul. Szpitalna 45, 62-504 Konin     

3.

CENTRUM MEDYCZNE „MULTIMED” W KONINIE

ul. Wojska Polskiego 33, 62-500 Konin

4.

SAMODZIELNY PUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ W KROTOSZYNIE

ul. Bolewskiego 4/8, 63-700 Krotoszyn

5.

LEKARSKA PRAKTYKA PRYWATNA KRYSTYNA PAWLACZYK-ADAMCZAK W LESZNIE

os. Wieniawa 58A, 64-100 Leszno

6.

CENTRUM MEDYCZNE „OMEDICA” W POZNANIU

ul. Stęszewska 41, 60-111 Poznań

7.

NIEPUBLICZNY SPECJALISTYCZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ „EWMED” W POZNANIU

ul. Warszawska 112, 61-047 Poznań

8.

PLESZEWSKIE CENTRUM MEDYCZNE W PLESZEWIE SP. Z O.O.

ul. Poznańska 125A, 63-300 Pleszew

9.

SAMODZIELNY PUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ W KĘPNIE

ul. Szpitalna 7, 63-600 Kępno

10.

WOJEWÓDZKI SZPITAL ZESPOLONY W LESZNIE

ul. Kiepury 45, 64-100 Leszno

Verified by MonsterInsights